Vårbrevet med ÅRSPROGRAM 2018

Vårbrevet med ÅRSPROGRAM 2018 1024 576 Dendrologerna

Alla medlemmar önskas välkomna till föreningens årsmöte fredagen den 23 mars kl 16.00

Nu när våren nalkas i snabb takt har en ny säsong begynt för oss träd- och parkentusiaster. Vi dendrologer kan också se fram emot många utsökta utflykter, resor och andra arrangemang, både i Sverige och utomlands. Först avhåller vi föreningens årsmöte den 23 mars på Kungl. Skogs- och Lantbruksakademien, Drottninggatan 95 B, Stockholm. Vi hoppas att många medlemmar har möjlighet att närvara. Deltagande i årsmötet är gratis. Kallelse med förslag till dagordning bifogas.

23/3  Program 1 – Fredagen den 23 mars kl 16.00 FÖRENINGENS ÅRSMÖTE 2018
Vid årsmötet kommer 2017 års stipendium ur Sven A Hermelins Minnesfond att delas ut. Efter mötet får vi lyssna till föredrag av stipendiaten Henrik Morin, under rubriken ”Kulturhistoriska miljöer i praktiken”. Hur räddar vi på bästa vis det äldre växtmaterialet när vi börjar röja i den igenväxta trädgården? Vem har kunskap att beskära vår gamla fruktträdsspaljé?  Vad ska vi ta oss till med snöbärssnåren som tar över delar herrgårdsparken? Henrik Morin ger exempel på genomförda projekt i äldre park- och trädgårdsmiljöer där frågor som dessa och många andra blivit tydliga.

Årsredovisning med bilagor samt styrelseberättelse och tryckt medlemsmatrikel finns på plats vid årsmötet. Vid årsmötet presenteras också en användarmanual för den nya sökfunktionen på föreningens hemsida för årsboken Lustgården som numera finns digitalt – alla årgångar sedan 1920.

Årsmötesmiddagen intar vi på Linda Abrahamssons restaurang på KSLA. För priset 300 kronor serveras vårbuffé. För den som så önskar kan vin inhandlas separat på plats.
Programansvariga: Per Jönsson, tel 070-620 11 64, och Catharina Lewenhaupt.

Anmälan till Catharina Lewenhaupt (e-post kontakt@dendrologerna.se , papperspost Föreningen för dendrologi och parkvård, Sibyllegatan 65, 114 43 Stockholm eller tel 08-765 20 81) och ev avgift för middag ska vara föreningen tillhanda senast tisdagen den 20 mars på bankgiro 5631-6110.

2528/4  Program 2 – Till spektakulära Gröna lungor i Berlin ska vi resa under fyra dagar onsdagen den 25 april–lördagen 28 april för att besöka botaniska trädgårdar och arboretum, mäktiga stadsparker samt den exotiska ön Pfaueninsel. På denna utflykt ombesörjer deltagarna själva resa och boende men föreningen står för ett rejält program. Reseledare: Per Jönsson och Catharina Lewenhaupt. Resan är fulltecknad (endast 16 deltagare) – för ev restplatser/återbud kontakta föreningen på 08-7652081.

1219/5  Program 3 – Till Polens och Europas största ur- och naturskog Białowieża åker vi lördag den 12 maj–lördag den 19 maj för att skåda halvmillenniegammal lövskog, europeisk bison (visent) och skoglig kultur. Därtill besök i parker och trädgårdar i Warszawa samt besök i Polens största arboretum i Rogow (”Polens Alnarp”). Reseledare: Per Jönsson, Barbro Ridderlöf och Sten Ridderlöf. Resan är fulltecknad (36 deltagare), men reservplatslista finns.

24/5  Program 4 – Stadspromenad onsdag em den 23 maj bland koloniträdgårdar i Tantolunden och på Långholmen. Fältansvarig: Börje Drakenberg. Kostnad 100 kronor som betalas på plats. Fikapaus. Samling kl 13.00 i Drakenbergslekparken vid den långa plåtdraken. Anmälan till kontakt@dendrologerna.se eller tel 08-7652081 senast dagen innan, den 22 maj.

29/5  Program 5 – Kvällsvandring i Bergianska trädgården tisdagen den 29 maj kl 17–19 på temat barrträd av mångahanda slag och hur man känner igen släkterna på barr, blommor och kottar. Ciceron: Gunvor Larsson. Kostnad: 70 kronor som betalas på plats. Ta gärna med kaffekorg el dyl. Samling kl 17 vid ingången nära parkeringsplatsen utanför Plantagen. Anmälan till kontakt@dendrologerna.se eller tel 08-7652081 senast dagen innan, den 28 maj.

2/6  Program 6 – Heldagsutflykt i Linnés fotspår lördagen den 2 juni med besök i Linnéträdgården i Uppsala samt kulturreservatet och 1700-talsgården Linnés Hammarby med en egen botanisk trädgård. Vägvisare är Pia Barklund och Eva Hernbäck samt lokala guider. Vi tar oss med pendeltåg (avgår 9.51 från Sthlm Central) eller bil till parkeringsplatsen utanför pendeltågsstationen i Märsta och samlas där kl 10.25, varefter vi färdas i egna bilar. Utflykten beräknas ta slut ca kl 17.00. Kostnad: 340 kronor. Lunch på egen bekostnad på kaféet på Linnés Hammarby, eller medhavd lunch till picknick på samma plats.

Anmälan sker genom inbetalning av avgift 340 kronor på föreningens bankgiro 5631-6110 senast den 18 maj. Ange om du/ni kommer med egen bil och antal lediga platser i bilen.

7/6  Program 7 – Dagsutflykt till tre skånska slottsparker torsdagen den 7 juni: 1/ Samling kl 8.30 utanför grinden vid Sofiero, där vi sedan gör en rundvandring bland de då förhoppningsvis ystert blommande planteringarna av rhododendron. Guider är trädgårdschefen Mikael Löfving samt Sydsvenska Rhododendronsällskapets representant Stefan Salomonsson. 2/ Därefter samkörning med egna bilar till Krapperup där slottsträdgårdsmästaren Georg Grundsten möter upp och guidar oss genom parkens anrika arboretum. 3/ Efter lunch på Tunneberga gästgivargård i Jonstorp anländer vi ca kl 13.30 till den slumrande skönheten Vegeholm där slottsherren Stefan von Geijer visar trädsamlingarna och den gamla slottsborgen med vallgrav från dansktiden. Utflykten beräknas vara avslutad vid 17-tiden. Kostnad: 520 kronor. Max 25 deltagare – först till kvarn…  Ansvariga: Anna Andréasson Sjögren (Skåneansvarig i FDP), tel 0709-545382, och Johan Stenberg, tel 0705-394818, som också besvarar frågor om Skåneutflykten. Program sänds ut inom kort och läggs ut på hemsidan.

Anmälan sker genom inbetalning av avgift 520 kronor på föreningens bankgiro 5631-6110 senast den 1 juni. Ange om du/ni kommer med egen bil och antal lediga platser i bilen. Buss nr 8 mot Domsten via Sofiero går varje kvart från Helsingborgs C/Knutpunkten (ca 15 min resa). Efter dagens program kan de som vill bli avsatta på Ängelholms tågstation.

24/8  Program 8 – Eftermiddagspromenad på Reimersholme fredagen den 24 augusti kl 15–17.30. Vi vandrar runt i den funktionalistiska parkmiljö från 1940-talet som skapats av Ulla Bodorff, en av Sveriges första kvinnliga landskapsarkitekter. Troligen får vi också ta del av resultat från en trädinventering på Reimersholme som Stockholms stad genomfört under 2018. Ciceron är Lars Nyberg (0705-94 95 78). Kostnad: 100 kronor som betalas på plats. Ta gärna med kaffekorg el dyl. Samling kl 15.00 utanför Vin&Spritcentralens portvalv vid bron.  Anmälan till kontakt@dendrologerna.se eller tel 08-765 20 81 senast dagen innan, den 23 augusti.

September  Program 9 – Kvällspromenad bland planteringar runt Tekniska högskolan. Arrangörer: Per Jönsson och Lars Nyberg. Program sänds ut efter årsmötet den 23 mars.

22/9  Program 10 – Heldagsbesök på Uppsala Botan och SLU/Ultuna. Guidade turer i Uppsala botaniska trädgård – utesortimentet och den renoverade barockträdgården – samt guidad vandring genom SLU:s demonstrationsträdgård. Ansvariga är Pia Barklund, tel. 070-8741952, och Lars Nyberg, tel 070-5949578. Kostnad 340 kronor, lunch i serveringen i Uppsala Botan på egen bekostnad. Samling lördagen 22/9 kl 10.00 vid entrén till Tropikhuset i Uppsala Botan. Utflykten beräknas avslutad senast kl 17. Mer detaljerat program sänds ut före sommaren och läggs ut på hemsidan. Max. 30 deltagare – först till kvarn…

Anmälan sker genom inbetalning av avgift 340 kronor på föreningens bankgiro 5631-6110 senast den 1 september. Ange om du/ni kommer med egen bil och antal lediga platser i bilen.

28/9  Program 11 – Heldagsexkursion fredagen den 28 september till Katrineholms arboretum, där trädgårdsarkitekt Håkan Stenström guidar. Därefter spenderar vi dagen på det historiska modelljordbruket och lantbruksmuseet Julita som förvaltats av Nordiska museet sedan slutet av 1800-talet. Här blir vi guidade i de berömda fruktträdsarkiven (bl a genbank för äpplen) samt i Julitas engelska, franska och tyska parker. Vi samlas och avreser med egen buss kl 8.00 från Liljeholmens T-banestation. Åter Liljeholmen cirka kl 17.00. Kostnad: 920 kronor (lunch i Katrineholm ingår). Ansvarig arrangör är Börje Drakenberg, tel 0705-64 08 13.

Anmälan sker genom inbetalning av avgift 920 kronor kronor på föreningens bankgiro 5631-6110 senast den 13 september.

30/106/11  Program 12 – Till Atlantön Madeira – som betyder ”trädön” – med frodig makaronesisk flora reser vi tisdagen den 30 oktober–tisdagen den 6 november. Här besöker vi de många parkerna i centrala Funchal, Jardim Botanico uppe i bergen, orkidéträdgårdar och palatsträdgårdar med anor från 1800-talet. Vi vandrar också utmed levadorna (vattenkanaler), besöker världsarvet lagerskogar och tar båten till ön Porto Santo. Reseledare: Eva Hernbäck, tel 0046-707-941489, och Göran Jonson, tel 0046-707-494489. Kostnad: Ca 14 000 kronor, vilket inbegriper flyg från Arlanda el. Kastrup, del i dubbelrum, en del måltider, inträden, lokala transporter med egen buss och kollektivtrafik samt färja. Detaljerat program utsänds efter årsmötet den 23 mars och läggs ut på hemsidan. Max 25 deltagare – först till kvarn…

Anmälan sker genom inbetalning av anmälningsavgift till föreningen 1 000 kronor på föreningens bankgiro 5631-6110 senast den 1 juni.

16/11   Program 13Temadag om träden i staden. Vilka funktioner har träden haft historiskt i staden, vilka har de idag och hur ser framtiden ut för våra stadsträd? Svar på dessa och många fler stadsträdsfrågor besvaras under en heldag med föreläsningar och efterföljande paneldebatt. Även öppet för icke-medlemmar som informerats på andra sätt. Temadagen kommer äga rum i Stockholm. Information om lokal, kostnad och detaljerat program mejlas ut till alla medlemmar samt läggs upp på föreningens hemsida www.dendrologerna.se efter årsmötet den 23 mars. Programansvariga: Daniel Daggfeldt, tel 0709-968774, Gunvor Larsson, tel 0702-337492, Lars Nyberg, tel 0705-949578.

Intresseanmälan kan redan nu insändas till föreningen per mejl kontakt@dendrologerna.se eller papperspost: Föreningen för Dendrologi & Parkvård, Sibyllegatan 65, 114 43 Stockholm. Datum för slutlig anmälan genom inbetalning av avgift meddelas senare i programutskicket.

19/1  Program 14 – vår årliga Bildvisning lördagen den 19 januari 2019 kl 14–16 med presentation av bilder från det gångna årets resor och utflykter, plus servering av  lättlunch med vin och kaffe. Avgift: 140 kronor. Närmare detaljer i kommande mejlutskick samt på föreningens hemsida.

Anmälan sker genom inbetalning av avgift 140 kronor på föreningens bankgiro 5631-6110 senast den 11 januari 2019.

SAMTLIGA PROGRAM KOMMER ATT FINNAS TILLGÄNGLIGA PÅ FÖRENINGENS HEMSIDA  www.dendrologerna.se

Påminnelse om medlemsavgiften

Nu är det hög tid för er som inte betalat medlemsavgiften att sätta in 450 kronor (150 för familjemedlem eller studerande) på föreningens bankgiro 5631-6110. Eller bli ständig medlem för 6 000 kronor (familjemedlem 3 000). Glöm inte att skriva ditt namn/medlemsnummer på meddelanderutan och vad betalningen avser. Alla som redan har betalat kan bortse från denna påminnelse. Frivilliga bidrag till föreningens verksamhet emottages tacksamt på föreningens bankgiro 5631-6110.

Enligt beslut på årsmötet 2016 kommer den medlem som rekryterar fem nya medlemmar till föreningen att belönas med ett års gratis medlemskap.

Lustgården

boken Lustgården sänds till alla medlemmar i slutet av november. Om du vill köpa fler exemplar av Lustgården, ta kontakt med vårt kansli per telefon 08-765 20 81, eller sänd ett mejl till kontakt@dendrologerna.se  Senaste och näst senaste årgångarna kostar 450 kronor+porto. Äldre årgångar kostar 100 kronor+porto.

Föreningens hemsida

Vårbrev med årsprogram samt höstbrev med preliminärt program för nästa år, det gångna årets verksamhetsberättelse samt reseprogram kommer vi att lägga ut på hemsidan. Observera att Lustgårdens samtliga årgångar sedan starten 1920 numera finns tillgängliga digitalt på hemsidan med sökfunktion. Likaså läggs ytterligare information ut där, t ex när det gäller resor, temadagen och bildvisningen. Håll utkik på www.dendrologerna.se

Föreningens Facebooksida

Gå gärna in och ta del av informationen på vår Facebooksida och tryck på gilla-knappen. Du kan också själv lägga in bilder och kommentarer på sidan: https://www.facebook.com/www.dendrologerna.se

Har du ändrat din hemadress och/eller telefonnummer och/eller e-postadress ber vi dig att meddela detta till oss. Stort tack på förhand!

Välkommen till årsmötet och ta redan nu del av alla våra spännande resor och arrangemang som vi har planerat för 2018!

För styrelsen

Catharina Lewenhaupt
sekreterare