Dendrologernas resa till Iran 2019

Dendrologernas resa till Iran 2019 1024 671 Dendrologerna

Under dendrologernas pionjärresa till Iran i april 2019 förundrades vi över landets stora rikedom på olika sorters cederträd. Cedrar i alla former och storlekar pryder parker, torg och öppna platser – från sydliga Shiraz, över Isfahan och Teheran och Kaspiska havets kust, till nordliga Tabriz. Samtliga tre huvudarter finns representerade: Libanonceder, (Cedrus libani), Atlasceder (Cedrus atlantica) och Himalayaceder (Cedrus deodara). I Inger Törnbloms fina bildcollage och bildspel ser man hur cederträd används på en mångfald sätt för att pryda människans olika byggnadskonstruktioner.

Klicka på en av galleriets bilder för att förstora. Därefter kan du navigera mellan de olika bilderna genom att trycka på höger- eller vänsterpil på ditt tangentbord, eller genom att klicka på pil-ikonerna längst ut till höger och vänster.

Navigera vidare i Dendrologernas digitala bildvisning

Det finns fler avsnitt, klicka dig vidare till nästa genom att välja något av dessa ämnen.

3
Citat – Carl von Linné

”Om du inte känner till namnen försvinner också din kunskap om tingen.”

5
100 år med Dendrologerna

Se ett axplock från föreningens historia i detta bildcollage.

6
Citat – Vita Sackville-West

“Det finns alltid något mer att göra. En trädgårdsälskare borde ha nio gånger så många liv som en katt.”

11
Citat – Martin Luther

“Om jag visste att världen skulle gå under imorgon, skulle jag ändå plantera mitt äppelträd idag.”

3
Citat - Carl von Linné

”Om du inte känner till namnen försvinner också din kunskap om tingen.”

5
100 år med Dendrologerna

Se ett axplock från föreningens historia i detta bildcollage.

6
Citat - Vita Sackville-West

“Det finns alltid något mer att göra. En trädgårdsälskare borde ha nio gånger så många liv som en katt.”

11
Citat - Martin Luther

“Om jag visste att världen skulle gå under imorgon, skulle jag ändå plantera mitt äppelträd idag.”