Strimlat på stam

Strimlat på stam 400 400 Dendrologerna

Vissa träd planterar man enbart för deras skönhets skull. Dit hör strimlönnarna, till vilka ett drygt 20-tal arter inom lönnsektionen Macranta (en av 16 sektioner av lönnsläktet) hör. Alla strimlönnar härstammar från Östasien, utom Acer pensylvanicum som är nordamerikansk.

Mest iögonenfallande är de vertikala ränderna på barken – vita, grönbruna, ljusgröna, rosa, blå eller blågröna, beroende på art. Dessa ränder eller sprickor uppstår genom att vax produceras och lagras i längsgående strimmor på den växande barken. Det gör strimlönnar till känsliga varelser – se men inte röra…

En särskilt på vårvintern lika slående egenskap hos de flesta strimlönnar är deras illröda knoppar och knoppstjälkar – suveränt snyggt mot snö. Senare på året är bladstjälkarna ofta lika effektfullt rödfärgade, samtidigt som bladen på flera arter skiftar i blågrönt. Höstfärger: intensivt röda eller intensivt gula, som sig bör hos lönnsläktet.

Strimlönnarna må ha kommit långtbortifrån – Japan, Korea, Himalaya, New England. Men de flesta trivs utmärkt i vårt klimat och tål de flesta jordar och ljusförhållanden. Satsa på strimlönnar, eller ormskinnslönnar som de också kallas!

Per Jönsson

Klicka på en av galleriets bilder för att förstora. Därefter kan du navigera mellan de olika bilderna genom att trycka på höger- eller vänsterpil på ditt tangentbord, eller genom att klicka på pil-ikonerna längst ut till höger och vänster.

Navigera vidare i Dendrologernas digitala bildvisning

Det finns fler avsnitt, klicka dig vidare till nästa genom att välja något av dessa ämnen.

3
Citat – Carl von Linné

”Om du inte känner till namnen försvinner också din kunskap om tingen.”

5
100 år med Dendrologerna

Se ett axplock från föreningens historia i detta bildcollage.

6
Citat – Vita Sackville-West

“Det finns alltid något mer att göra. En trädgårdsälskare borde ha nio gånger så många liv som en katt.”

11
Citat – Martin Luther

“Om jag visste att världen skulle gå under imorgon, skulle jag ändå plantera mitt äppelträd idag.”

3
Citat - Carl von Linné

”Om du inte känner till namnen försvinner också din kunskap om tingen.”

5
100 år med Dendrologerna

Se ett axplock från föreningens historia i detta bildcollage.

6
Citat - Vita Sackville-West

“Det finns alltid något mer att göra. En trädgårdsälskare borde ha nio gånger så många liv som en katt.”

11
Citat - Martin Luther

“Om jag visste att världen skulle gå under imorgon, skulle jag ändå plantera mitt äppelträd idag.”