Korea med ön Ulleung-do – på dendrologens önskelista

Korea med ön Ulleung-do – på dendrologens önskelista 1024 768 Dendrologerna

Sorbus ulleungensis i skiftande höstfärger N Ulleung-do Sydkorea 29 sept. 2010

Ett besök i Korea är en annorlunda upplevelse. En hypermodern storstad blandad med tusenårig kultur. En religiös mosaik av buddism, kristendom ofta USA-inspirerad, ateism och shamanism. Allt lever sida vid sida. En presterande framåtanda med teknik och industrialism i framkant. För medborgaren bjuds välsmakande mat som känns nyttig. Det är vad vi fått höra. Och kortfattat – allt stämmer.

För dendrologen måste tilläggas.

Ett landskap där bergskedjor täcker drygt 70 procent av landytan har resulterat i en variationsrik flora. Där varmtempererade växter varvas med boreala skogar beroende på höjdnivå och omgivande floraområden. Efter historiska nedisningar finns det en mångfald arter som kännetecknar den nordliga manchuriska floran, den östliga japanska och den sydliga kinesiska. Omkring 10 procent är endemer. Tydligast syns detta på den isolerade ön Ulleung-do i Japanska havet. En pärla för botanister och ö-älskare.

Om en tid levereras till alla medlemmar i Dendrologföreningen en bildkavalkad som täcker både det koreanska fastlandet och Ulleung-do. Det är sett ur en växtsamlares synvinkel. Men också med en blick mot världsstaden Seoul. Hoppas detta ska ge en impuls att besöka Sydkorea.

Sten Ridderlöf  

Klicka på en av galleriets bilder för att förstora. Därefter kan du navigera mellan de olika bilderna genom att trycka på höger- eller vänsterpil på ditt tangentbord, eller genom att klicka på pil-ikonerna längst ut till höger och vänster.

Två endemiska lönnar Acer takesimense & Acer okamotoanum Taeha Ulleung-do 27 sep. 2010

Del av Buddha Bul SSanggyeosa templet från omkr. 1697 ön Jindo Sydkorea 9 okt. 2010

Navigera vidare i Dendrologernas digitala bildvisning

Det finns fler avsnitt, klicka dig vidare till nästa genom att välja något av dessa ämnen.

3
Citat – Carl von Linné

”Om du inte känner till namnen försvinner också din kunskap om tingen.”

5
100 år med Dendrologerna

Se ett axplock från föreningens historia i detta bildcollage.

6
Citat – Vita Sackville-West

“Det finns alltid något mer att göra. En trädgårdsälskare borde ha nio gånger så många liv som en katt.”

11
Citat – Martin Luther

“Om jag visste att världen skulle gå under imorgon, skulle jag ändå plantera mitt äppelträd idag.”

3
Citat - Carl von Linné

”Om du inte känner till namnen försvinner också din kunskap om tingen.”

5
100 år med Dendrologerna

Se ett axplock från föreningens historia i detta bildcollage.

6
Citat - Vita Sackville-West

“Det finns alltid något mer att göra. En trädgårdsälskare borde ha nio gånger så många liv som en katt.”

11
Citat - Martin Luther

“Om jag visste att världen skulle gå under imorgon, skulle jag ändå plantera mitt äppelträd idag.”