Stora Ekholmen

Stora Ekholmen 704 938 Dendrologerna

Stora Ekholmen har fått sitt namn för att ön historiskt sett var en given plats för ekodling till följd av dess strategiska läge nära Vaxholms fästning och de stora farlederna. Ekarna var tänkta att med tiden utgöra byggmaterial för den kungliga flottan.

På förmiddagen den 15 september 2020 reste några medlemmar på recognosceringstur till Stora Ekholmen strax söder om Vaxholm för att titta på en okänd skärgårdspärla. Ägaren Gunnar Haglund guidade den lilla gruppen runt en ö med en märklig historia. I den omgivande parken finns en mängd exoter men tyvärr har många sådana avverkats för bara några år sedan.

Redarparet Gunnar och Kerstin Haglund köpte år 2018 ön, som är drygt 55 000 kvm stor, i avsikt att restaurera både hus och park med hjälp av sakkunniga. En stor villa närmast bryggan börjar  komma i fin form, andra ligger och ruvar i väntan på sin tur.

En viss återplantering planeras av exoter som tidigare har funnits på ön samt av en fruktträdgård. Börje Drakenberg erbjöd hjälp att välja ut och inhandla plantor för ändamålet. Planen är att återställa ön till det sommarparadis det var för 100 år sedan.

För oss dendrologer torde Stora Ekholmen om ett par-tre år utgöra ett spännande utflyktsmål.

Eva Hernbäck

Fotona visar Börje Drakenberg, behjälplig med att art- och åldersbestämma en del träd på Stora Ekholmen

Klicka på en av galleriets bilder för att förstora. Därefter kan du navigera mellan de olika bilderna genom att trycka på höger- eller vänsterpil på ditt tangentbord, eller genom att klicka på pil-ikonerna längst ut till höger och vänster.

Navigera vidare i Dendrologernas digitala bildvisning

Det finns fler avsnitt, klicka dig vidare till nästa genom att välja något av dessa ämnen.

3
Citat – Carl von Linné

”Om du inte känner till namnen försvinner också din kunskap om tingen.”

5
100 år med Dendrologerna

Se ett axplock från föreningens historia i detta bildcollage.

6
Citat – Vita Sackville-West

“Det finns alltid något mer att göra. En trädgårdsälskare borde ha nio gånger så många liv som en katt.”

11
Citat – Martin Luther

“Om jag visste att världen skulle gå under imorgon, skulle jag ändå plantera mitt äppelträd idag.”

3
Citat - Carl von Linné

”Om du inte känner till namnen försvinner också din kunskap om tingen.”

5
100 år med Dendrologerna

Se ett axplock från föreningens historia i detta bildcollage.

6
Citat - Vita Sackville-West

“Det finns alltid något mer att göra. En trädgårdsälskare borde ha nio gånger så många liv som en katt.”

11
Citat - Martin Luther

“Om jag visste att världen skulle gå under imorgon, skulle jag ändå plantera mitt äppelträd idag.”